Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono produktów.

Higiena przedudojowa strzyków. Jak przeprowadzić dezynfekcję strzyków przed dojem i po nim. Pielęgnacja strzyków


Higiena urządzeń do udoju to bardzo ważny etap w procesie pozyskiwania mleka, ale nie mniej ważne jest prawidłowe przygotowanie wymion przed przystąpieniem do doju, jak i higiena i zabezpieczenie strzyków po zakończeniu dojenia.


    1.   Po co to robić? 4 powody higieny przed i poudojowej

    2.   Jak się przygotować do pracy?

    3.   Higiena strzyków przed dojem. Rodzaje środków do mycia wymion. 

    4.   Higiena strzyków po doju. Pianki i maści.



1.  Po co to robić? 4 powody higieny przed i poudojowej


Wyróżnić możemy co najmniej cztery powody, dla których warto zadbać o higienę strzyków przed i po doju

•  pozyskanie wysokiej jakości, czystego mleka dzięki usunięciu patogenów ze skóry strzyków

•  profilaktyka mastitis - czyste strzyki są mniej narażone na wystąpienie  zapalenia wymion, zostało to potwierdzone badaniami

•  stymulacja strzyków przed dojem zapobiega pustodojom

•  dezynfekcja strzyków zapobiega przenoszeniu bakterii między krowami przez zanieczyszczone ręce dojarza


higiena instalacji schładzalniki i dojarki


2.  Jak przygotować się do pracy?


Aby bezpiecznie przeprowadzić proces dojenia rolnik musi zadbać na wstępie o czystość i dezynfekcję dłoni przy pomocy przeznaczonych do tego mydeł, np. kremowe mydło DomoPlus 500ml marki GEA, płynu do dezynfekcji Prema Clean Spray VITTRA. Konieczne jest założenie rękawic. Najlepiej sprawdzą się jednorazowe rękawice nitrylowe, które doskonale dopasowują się do dłoni. Dodatkowo dezynfekujemy dłonie w nałożonych rękawicach, co ogranicza przetrwanie na nich bakterii do minimum.


3.  Higiena strzyków przed dojem. Rodzaje środków do mycia wymion


Przed dojem oczyszczamy wymię i strzyki z zabrudzeń i bakterii za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów.

To Ci się przyda:

•  środek do mycia wymion w płynie lub gotowa piana nakładana przy pomocy kubka do dippingu

•  ręczniki papierowe lub tekstylne

•  ręczniki nasączane płynem do mycia strzyków


Rodzaje środków do mycia strzyków i wymion:

•  DermaPre F GEA  - ten pianowy środek na bazie kwasu mlekowego świetnie się sprawdza do mycia strzyków. Wystarczy 10 - 30 sekundowa kąpiel w pianie, aby zapewnić im optymalną higienę

•  LuxPre GEA - to środek do mycia wymion, zawierający bakteriobójczy jod oraz substancje kondycjonujące skórę

•  Euterwasch Vittra - to środek do mycia wymion zawierający jodofor, który działa bakteriobójczo. Dodatek gliceryny pielęgnuje skórę strzyków

•  SensoPre GEA płyn bazujący na antyseptycznej chlorheksydynie i łagodzącej glicerynie

Po zastosowaniu środka myjącego należy strzyki wytrzeć do sucha przygotowanymi ręcznikami.

Ważne jest również przeprowadzenie przedzdajania czyli stymulacja strzyków i pobudzenie wypływu mleka, następnie spuszczenie kilku strumieni mleka. 

Zaleca się aby czynności wykonać w następującej kolejności:

1.  Przedzdajanie

2.  Dezynfekcja strzyków

3.  Osuszanie strzyków

4.  Założenie kubków udojowych

Przedzdajanie można przeprowadzić również podczas nałożenia preparatu dezynfekującego w formie piany, strzyk jest wtedy śliski i wilgotny, co ułatwia proces przedzdajania, nie narażając krowy na ból. Preparat dezynfekuje również powierzchnię rękawiczek dojarza, co zapobiega przenoszeniu bakterii. 


4. Higiena strzyków po doju. Pianki i maści


Po przeprowadzonym doju strzyki należy zdezynfekować środkami do tego przeznaczonymi. Dipping nakładamy na całą powierzchnię skóry strzyku specjalnym kubkiem do dippingu, zaraz po zdjęciu urządzenia do doju. 

Rodzaje środków do dezynfekcji po doju:

Doppeldip- FILM VITTRA - jodowy płyn do poudojowej kąpieli strzyków, preparat do dezynfekcji strzyków i zapobiegania chorobom wymion w okresie laktacji, poprzez niszczenie patogenów wrażliwych na działanie jodowego nonoxynol-u. Gliceryna i alantoina dodatkowo pielęgnują skórę.

Barriere- DIP VITTRA – formuła środka oparta na kwasie mlekowym  i łagodzących dodatkach: gliceryny i nagietka.

Chlorhexidin DIP i ChlorheXidin FILM VITTRA – preparaty na bazie chlorheksydyny o wysokiej skuteczności dezynfekcji.

Farmtec – 3000 VITTRA – nowej generacji preparat do dippingu na bazie jodoforu, skutecznie eliminujący patogeny na skórze .

LuxDip 50B GEA – gotowy do zastosowania przez zanurzenie strzyka, środek do dippingu strzyków, zawierający 5000 ppm  jodu. Zawiera sześcioskładnikowy kompleks pielęgnacyjny: gliceryna, lanolina, aloes, alantoina, glikol polipropylenowy, PVP, nadający doskonałe właściwości ochronne i łagodzące. Specjalna formuła ogranicza kapanie, co umożliwia oszczędne użytkowanie produktu. 

SensoDip 50 lub SensoDip 50 R GEA (z repelentem przeciw insektom) – środki do dippingu z chlorheksydyną działającą na bakterie wywołujące mastitis, oraz łagodzącą gliceryną i lanoliną.

LuxSpray 15,30,50  GEA – środki do dippingu o różnej zawartości jodu  niszczącego patogeny. Odpowiedni do spryskiwania i zanurzania. 

SalvoDip B GEA – barierowy środek do dippingu strzyków z kwasem mlekowym i dodatkami pielęgnującymi skórę. 

SensoSpray 50 GEA – środek do dippingu strzyków z wysoką dawką chlorheksydyny, zapewnia wysoką skuteczność dezynfekcji.

BioSeptDip GEA – środek do dippingu na bazie dwóch składników, które w połączeniu dają chlor, zabijający bakterie o szerokim spektrum.

Na rynku dostępne są również kremy, maści i balsamy, które pomagają hodowcy pielęgnować skórę strzyków i wymienia. W zależności od rodzaju preparatu, są pomocne przy leczeniu antybiotykami, wykazują właściwości gojące, przeciwzapalne, rozgrzewające i dezynfekujące, chronią przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych jak zimno i wiatr.

Kremy pielęgnujące skórę strzyków:

HAMA MELKEFETT nagietek, aloes, jojoba VITTRA – pielęgnujący i natłuszczający krem do zabezpieczania skóry przez wysuszeniem. Formuła nie zawiera wody, dlatego jest wskazany jako bariera przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi jak wiatr i zimno.

HYGIENA MELKSALBE VITTRA – maść pielęgnująca i dezynfekująca strzyki. Kombinacja gliceryny i wyciągów roślinnych chroni skórę przed pękaniem.

EUTERGEL VITTRA – Zawierający kwas salicylowy żel polecany do pielęgnacji wymienia przy bólu i obrzękach. Dezynfekuje, rozgrzewa i pielęgnuje. Kojąco działa na stawy i mięśnie.

EIMU MINT PLUS VITTRA – balsam z olejkiem z liści pieprzowej i glicerynę, działa regenerująco na skórę wymienia, korzystnie działa przy kuracji antybiotykowej, oraz przy bulach stawów, mięśni i ścięgien.

EIMU ENSBONA BLAU VITTRA – balsam, który dezynfekuje i pielęgnuje strzyki, również przy kuracji antybiotykowej.  Wzmacnia barierę ochronną skóry, uelastycznia ją. 

SalvoCare Mint GEA – balsam pielęgnujący strzyki i wymię, z olejkiem z mięty pieprzowej, który działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Balsam utrzymuje skórę w dobrej kondycji i zabezpiecza przed uszkodzeniem.

Higiena strzyków przed i po doju spełnia nie tylko rolę oczyszczania z bakterii w procesie pozyskiwania mleka. Dzięki tym zabiegom dbamy o dobrostan krów, zapobiegamy występowaniu chorób i uszkodzeń skóry wymienia i strzyków. Konieczne jest więc aby zabiegi te rutynowo były przeprowadzane przy każdym doju. 

Źródła: Polskie Stowarzyszenie ds. Mastitis

Menu

Ustawienia